Shitake nachází všestranné použití v orientální i europské kuchyni hlavně při redukčních, makrobiotických a vegetariánských dietách. Má velmi nízkou energetickou hodnotu. Nasytí, chutná a přitom nás nezatíží přebytečnou energií - nepřibírá se po ni. Pomocí shitake můžeme v našem jídelníčku nahradit maso anebo ji můžeme použít na dochucení všech druhů masitých pokrmů. Shitake je výborným doplňkem ke kuřecímu a králičímu masu. Znamenitě se hodí do polívek a omáček.
Shitake můžeme upravovat všemi tradičními způsoby. Můžeme je dusit, smažit, grilovat, fritovat, zapékat a případně i udit. Aby vynikla jejich výrazná a jedinečná houbová chuť, při dušení šetříme vodou a houby podléváme minimálně. Dušené shitake jsou vhodné na přípravu salátů, např. s rajčaty, hlávkovým salátem a nebo s kapustou. Shitake můžeme obalovat jako řízky nebo je smažit ochucené jen kmínem a solí. Při grilování můžeme shitake potírat směsí oleje, česneku, citronové šťávy a soli.
balíček bulguru
1 mražená baby zelenina (mrkvička,hrášek,kukuřice)
1 cibule
kari
olej
sůl
2 stroužky česneku nasekat
voda
houby shiitake/jidášovo ucho
Postup přípravy receptu
Nejprve namočíme houby, aby nám pěkně změkly a mohli jsme je krájet.
Do katrolu si dáme trochu oleje a rozpálíme, nasypeme bulgur, orestujeme, přidáme vodu, sůl a kari a přivedeme k varu. Jakmile nám to začne vařit, tak promícháme a vypneme a necháme pod pokličkou dojít. Přebytečnou vodu potom scedíme (můžeme s ní potom zalít zeleninu, kterou budeme dusit).
Na pánvi rozehřejeme olej a osmažíme cibuli lehce do zlatova, přidáme houby, chvíli orestujeme a přidáme zeleninu. Podusíme.
Nakonec všechno spolu promícháme a dochutíme a můžeme ještě přidat petrželku.