Chia semínka a semena

22.07.2015 21:55

V posledních letech se v rámci zdravé výživy dostávají do popředí zájmu semínka chia. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica). Původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky. V minulosti patřila semínka chia k hlavním potravinám bájných Aztéků. Tito obyvatelé Ameriky vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. Na tom se podstatným způsobem podílela i semínka chia. Společně s fazolemi, kukuřicí a amarantem patřila mezi základní kameny aztéckého jídelníčku. Semínka chia byla důležitá i z jiného hlediska. V době kolem roku 900 př.n.l. se v oblasti dnešního Mexika používala jako platidla, což jen dokazuje jejich vysokou cenu.

 

Původní obyvatelé Ameriky, Aztékové, ale i Indiáni, neměli svůj život lehký. Semínka chia jim pomáhala překonat drsné podmínky a obstát během válečných výprav. Indiáni i Aztékové měli vždy zásobu semínek chia s sebou. Při cestách mezi kaňony a rozbouřenými řekami se jim tento vydatný zdroj energie velmi hodil.

 

Co se konzumace týče, v dobách minulých se od dnešního způsobu konzumace příliš nelišila. Indiáni konzumovali semínka chia samotná, v nápojích, mletá na prášek či jako směs s obilninami. Někteří semínka chia užívali jako medicínu. Vážili si semínek takovým způsobem, že je používali k uctívaní bohů.

 

Naši předkové velmi dobře věděli, jaký poklad v semínkách chia mají. Aztécká strava, ve které byly zahrnuty nejen semínka chia, ale také fazole, amarant a kukuřice, splňuje výživové požadavky, které stanovuje dnešní Světová zdravotnická organizace. Název semínek chia má původ v aztéckém slově „chian“, což znamená „olejnatý“. Co se týče slova „chia“, najdeme ho i v názvu mexického státu Chiapas, který se nachází na jihovýchodě Mexika. Pokud hledáte opravdu vydatný zdroj mnoha proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a celého spektra potřebných prvků, jsou pro Vás chia semínka jako stvořená.

 

Více o semínkách chia

Semínka chia, neboli také semínka běžců, jsou velmi oblíbená pro svou výživnou hodnotu. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské, která rostou více než 4000 let v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky. Šalvěj hispánská je náročná na podmínky a proto ji nelze pěstovat všude. Právě proto jsou semínka čia vysoce ceněná. O semínkách chia toho bylo napsáno již hodně a jejich účinky jsou nepopíratelné. Semínka chia mají ohromné hydrofilní vlastnosti. Dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž.

 

U hydrofilních vlastností však pozitiva chia semínek nekončí. Obsahují proteiny, kvalitní sacharidy a také tuky. Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na kardiovaskulární systém. Chia semínka jsou vydatným zdrojem vlákniny, vápníku a antioxidantů. Pokud hledáte přirozený zdroj železa, zinku, fosforu, magnesia a dalších důležitých živin, jsou pro Vás chia semínka jako dělaná.

Hydrofilní vlastnosti chia semínek umožňují vytvořit jemný a lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. Právě proto si semínka chia oblíbili diabetici. Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení krevního cukru a samozřejmě také náhlému snížení krevního cukru. Snížení má za následek vyvolání pocitu hladu. Podle mnoha odborníků mají chia semínka pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Jejich pravidelným užíváním předejdete celé řadě onemocnění. Stačí 2-3 lžíce semínek chia denně a dodržovat zásady racionální stravy.